58. ročník turnaja o Tatranský pohár

Na 58. ročníku najstaršieho hokejového turnaja na Slovensku sa v Poprade predstavila šestica tímov. Pod Tatry zavítala slovenská reprezentácia do 23 rokov, ktorá turnaj vlani vyhrala, minuloročný finalista HC Vítkovice, slovenský majster HC Slovan Bratislava, lotyšský šampión HC Riga 2000, ktorý hral pod taktovkou Júliusa Šuplera, a slovenskí extraligisti HC Košice a domáci HK Tatravagónka ŠKP Poprad. Organizátori rozdelili tímy do dvoch základných skupín. A-skupina bola čisto slovenská (Slovensko "23", Poprad, Slovan), v B-skupine budú hrali obaja zahraniční účastníci a HC Košice.

Premiéru na trénerskej lavičke v reprezentácii zažil Hossov asistent Jerguš Bača. "Samozrejme, že trochu cítim napätie, predsa len je to pri reprezentácii moja trénerska premiéra," priznal člen tímu majstrov sveta z roku 2002. Tréner František Hossa pred turnajom povedal: "Pre týchto chlapcov predstavuje Tatranský pohár dobrý úvod sezóny. Je to veľmi dobrá previerka a vhodná príležitosť zabojovať o nomináciu do ´áčka´ na novembrový Nemecký pohár. Samozrejme, že by sme chceli Tatranský pohár vyhrať a obhájiť vlaňajšie prvenstvo, ale ešte dôležitejšie pre mňa budú kvalitné výkony hráčov. Som zvedavý, ako sa predvedú."

V úvodnom zápase zvíťazil HC Košice nad lotyšským majstrom HK Riga 2000 bez väčších problémov 5:2. Košice mali prevahu počas celého zápasu, Riga držala krok s východniarmi len v prvých dvoch tretinách. O osude zápasu sa definitívne rozhodlo v priebehu štyroch minút, keď Košičania zvýšili tromi gólmi z 2:1 na 5:1. V druhom zápase zdolali Popradčania výber Slovenska do 23 rokov 4:1 (2:0, 0:1, 1:1). Poprad v zostave s reprezentantom Ľubošom Bartečkom sa schuti pustil do súpera a už v 1. minúte skóroval Javín. Po prvej tretine sa hra vyrovnala, o víťazstve Popradu rozhodol najmä väčší dôraz a presnosť v koncovke.

Za najlepšieho hráča Košíc včerajšieho zápasu s lotyšskou Rigou právom označili centra druhého košického útoku Petra Bartoša. Skúsený hokejista zaznamenal dva elegantné góly a veľkou mierou sa podieľal na jasnom víťazstve východniarov s lotyšským majstrom 5:2. "O výsledku sa rozhodlo až v tretej tretine, aj keď veľa šancí sme nepremenili už v prvej časti. Našou hrou sme dovolili súperovi, aby bol stále v zápase a až v poslednej tretine sme mu trošku odskočili," konštatoval bezprostredne po zápase Peter Bartoš, ktorý v súboji proti Vítkoviciam očakával podstatne vyrovnanejší duel. "Čaká nás určite ťažší zápas a úplne iný súper. Musíme hrať zodpovednejšie a kvalitnejšie, ak chceme byť úspešní." Na trénerskej stoličke HK Riga 2000 bol popradský rodák Július Šupler. "Naším cieľom na tomto turnaji je zbierať skúsenosti, pretože máme mladé mužstvo. Zo základného kádra totiž odišlo šesť kvalitných hráčov, ktorých sme nahradili talentovanými mladíkmi, ktorí skúsenosti z takýchto ťažkých súbojov nemajú. "Košice hrali výborne. Sú to kvalitní hráči, preto som neočakával, žeby sme mohli v tomto dueli vyhrať."

Úspešne vykročili do bojov o medaily na 58. ročníku Tatranského pohára v hokeji hráči HK Tatravagónka ŠKP Poprad. Vo svojom úvodnom vystúpení vyhrali v stredu večer nad obhajcom, reprezentáciou SR do 23 rokov presvedčivo 4:1. "Úvod bol veľmi dôležitý a výrazne nám pomohol bleskový gól, ktorý sme zaznamenali už po niekoľkých sekundách hry. Dôležité bolo, že sme aj v ďalších minútach hrali svoju hru, nepoľavili sme a hrali stále aktívne. Čakali sme na chyby súpera, ktoré prišli a v 11. minúte sme poistili naše vedenie," vrátil sa k vydarenému zápasu mladý útočník kamzíkov Erik Piatak. Potom, ako domáci zvýšili v druhej tretine po peknej kombinácii, na ktorej konci bol Kroták svoj náskok už na rozdiel troch gólov sa iba dohrávalo a o víťazovi nebolo pochýb. Po sérii piatich prehier v rade prelomili Popradčania nepriaznivú šnúru v najvhodnejšom čase. "Chceli sme už konečne vyhrať a sme radi, že sa nám to podarilo. Netreba predbiehať udalostí, ale radi by sme si zahrali vo finále a uspeli aj v ňom. Chceme tento turnaj vyhrať," odhodlane naznačil urastený hráč.

V prvom štvrtkovom zápase prehral HC Košice s českým extraligistom HC Vítkovice 1:3. Severomoravania viedli po presných zásahoch Paděleka a slovenského legionára Kropáča už 2:0. V tretej tretine najskôr Bombic znížil na rozdiel jediného gólu, ale už o dve minúty stanovil konečný výsledok ďalší slovenský hokejista vo vítkovických službách Pištek. Hokejisti HK Tatravagónka ŠKP Poprad vyhrali aj vo svojom druhom vystúpení na 58. ročníku Tatranského pohára. Domáci extraligový klub zdolal vo štvrtkovom stretnutí majstrovský Slovan Bratislava 4:3 a zabezpečil si tak prvenstvo v A-skupine a účasť vo finále. V zápase medzi Popradom a Slovanom mohli diváci zhliadnuť hokej veľmi dobrej kvality. Po bezgólovej prvej tretine sa vrece s gólmi roztrhlo v druhej časti, ktorú vyhrali belasí 3:1 a to napriek tomu, že boli takmer neustále pod tlakom výborne hrajúcich Popradčanov. "Stretnutie sme začali na kompletné štyri formácie, zatiaľ čo súper len na tri. Bratislavčania pomaly striedali a my sme sa dosť ťažko dostávali do tempa. Po bezgólovej prvej tretine sme v druhej časti stiahli hru na tri formácie. Paradoxne sme však inkasovali, aj keď šance na skórovanie sme mali my a boli sme lepším mužstvom," pripomenul tréner "kamzíkov" Ladislav Svozil. Jeho zverenci hrali aktívne, s chuťou a často ohrozovali bránu súpera. Preto by nikoho neprekvapilo, keby bol po dvoch tretinách stav na ukazovateli opačný. "V šatni sme chlapcov museli presvedčiť o tom, aby verili tomu, že v tomto dueli môžu vyhrať, pretože boli lepším tímom. Naštartoval nás Pavličkov gól už z prvej minúty tretej tretiny. Chlapci začali veriť vo vlastné sily a napokon sa nám to podarilo otočiť," ozrejmil L. Svozil. Podtatranci skvelým finišom zvrátili stav z 1:3 na 4:3 a mohli sa tešiť na svojho finálového súpera, ktorým bol HC Vítkovice. "Vítkovice majú veľmi silné mužstvo, ale my sme sa presvedčili, že môžeme byť úspešní. Na finále sa tešíme a chceme v ňom zvíťaziť."

V poslednom zápase A-skupiny vyhrali hokejisti slovenskej reprezentácie do 23 rokov nad Slovanom Bratislava až po predĺžení 3:2. Vyrovnaný duel rozhodol v piatej minúte nadstaveného času obranca Frühauf. Mladí slovenskí reprezentanti, ktorí vlani vyhrali trofej, si tak zaistili účasť v zápase o konečné 3. miesto, majstrovský Slovan Bratislava čakal iba duel o 5. priečku. V druhom piatkovom zápase vyhrali hráči českého klubu HC Vítkovice nad lotyšskou Rigou 7:2. Severomoravania sa gólovo výraznejšie presadili až v poslednej tretine, keď predtým dvakrát doťahovali náskok súpera. Vítkovice sa stali víťazmi skupiny a vo finále sa stretli s Popradom. Na druhom mieste v B-skupine skončili Košice a čakal ich duel o 3. miesto so slovenskou reprezentáiou do 23 rokov. Riga sa stretla s posledným tímom A-skupiny Slovanom Bratislava o konečnú 5. priečku.

V súboji o konečné 5. miesto zvíťazili hokejisti Slovana Bratislava nad HK Riga 2000 8:2. Lotyšský majster držal so krok so slovenským len do konca druhej tretiny. V záverečnej dvadsaťminútovke však už tradične nestačil a Slovanu dovolil streliť päť gólov. Štyrmi gólmi sa zaskvel Branislav Jánoš, štyri asistencie si pripísal obranca Pavlas. V zápase o konečné 3. miesto zvíťazili hokejisti HC Košice zvíťazili nad slovenskou reprezentáciou do 23 rokov 2:1. Oporami oboch mužstiev boli brankári a hráči oboch mužstiev sa proti nim dlho nevedeli presadiť. Košice si vypracovali dvojgólový náskok, keď sa v 4. min presadil Jenčík a v 50. min Bartoš. O dve minúty sa Dorničovi podarilo dosiahnuť kontaktný gól, Košice si svoje víťazstvo však už ustrážili. Víťazmi 58. ročníka Tatranského pohára sa stali hráči domáceho klubu HK Tatravagónka ŠKP Poprad, ktorí v sobotňajšom finálovom zápase zdolali český extraligový klub HC Vítkovice 2:1. Skóre duelu otvorili hokejisti Vítkovíc, keď sa už v 4. min trafil presne Padělek. Domáci odpovedali ešte v prvej tretine z hokejky Škoviru. V ďalšom priebehu sa viackrát vyznamenali na oboch stranách brankári. Rozhodujúci gól strelil opäť Škovira v 46. minúte a hostia už napriek záverečnému náporu nedokázali vyrovnať.

Bez jediného zaváhania prešli hokejisti Popradu 58. ročníkom Tatranského pohára a zaslúžene sa po troch rokoch opäť mohli radovať z cennej trofeje. Výraznou mierou sa pod celkové prvenstvo podpísali obaja brankári "kamzíkov." Stanislav Kožuch, ktorý odchytal stretnutia proti SR "23" a Vítkoviciam sa stal najlepším brankárom turnaja. "Myslím si, že sme hrali celkom dobre, zodpovedne, snažili sme sa a v zápase so Slovanom sa ukázalo, že ani za nepriaznivého stavu sme sa nevzdali a stretnutie sme napokon otočili. Všetci chlapci zahrali výborne, dúfam, že aj v lige nám to takto vydrží čo najdlhšie," rozhovorila sa popradská opora, ktorá kvituje doplnenie kádra, ktorý má v novej sezóne smelé ambície skončiť okolo štvrtého miesta. "Káder sa doplnil vhodnými typmi hráčov a skutočne by sme chceli skončiť do štvrtého miesta. Myslím si však, že liga bude tento rok najvyrovnanejšia za posledné roky, lebo je tu až osem mužstiev, ktoré majú rovnaké ciele ako my. Atmosféra v tíme je veľmi dobrá, napriek tomu, že sme mali v príprave veľa zranených hráčov a nasledovalo niekoľko prehier v rade. Nedeprimovalo nás to však, čo sa ukázalo aj na Tatranskom pohári," pripomenul Stanislav Kožuch.

Kormidelník Popradčanov Ladislav Svozil mal po skončení turnaja dôvod na úsmev. "Samozrejme sme spokojní s víťazstvom na turnaji. Finálový zápas bol pre nás najťažším, Vítkovice najmä v prvej tretine ukázali, že sú kvalitným a húževnatým súperom. Sme veľmi radi, že sme vyhrali pre popradského diváka i sponzorov a latku sme si postavili pred extraligovou sezónou poriadne vysoko," konštatoval evidentne spokojný kouč "kamzíkov," ktorý však víťazstvo určite nepreceňuje. "Oproti ostatným rokom tu chýbalo ruské mužstvo, takže víťazstvo by sme nemali až tak zveličovať. Poraziť však Slovan, reprezentáciu Slovenska do 23 rokov a vo finále i Vítkovice, to už niečo znamená," povedal Ladislav Svozil.

Pri odovzdávaní trofejí pre najlepšie mužstvo 58. ročníka Tatranského pohára spadol víťazný tanier Popradčanov Slavomírovi Pavličkovi na ľad a rozbil sa na niekoľko kúskov. Keďže však črepy prinášajú šťastie, možno je to pred blížiacou sa novou sezónou dobré znamenie. "Verím tomu, že sa k nám v zápasoch prikloní šťastie na našu stranu. Už sme sa o tom v kabíne zhovárali, že čo s tým urobíme. Asi to nalepíme na nejaké drevo a odložíme do vitríny, lebo určite je to rarita," s úsmevom okomentoval tréner Popradčanov Ladislav Svozil.

A-skupina - 1. zápas:

Slovensko "23" - HK Tatravagónka ŠKP Poprad 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)
Góly: 41. Kokavec (Mucha, Nedorost) - 1. Javín (Kroták), 11. Kubenko (Kumstát, Halaj), 33. Kroták (Pavličko, Škovira), 47. M. Turan (Zavacký)
Zostava Popradu: Kožuch - Valečko, Javín, Kumstát, Vorobel, Michal Segľa, Bambúch, M. Turan, Fabian - Škovira, Kroták, Pavličko - P. Segľa, Halaj, Kubenko - Bartečko, Faith, Žemlička - Zavacký, Jasovský, Piatak

A-skupina - 2. zápas:

HK Tatravagónka ŠKP Poprad - HC Slovan Bratislava 4:3 (0:0, 1:3, 3:0)
Góly: 28. Žemlička (Kroták, Valečko), 41. Pavličko (Škovira, Valečko), 52. Faith (M. Segľa, Žemlička), 55. Bambúch (Faith) - 23. Kováč (Pašek, Prokop), 33. Jánoš (Macho, Wagenhoffer), 35. Pavlas (Hujsa)
Zostava Popradu: Hurajt - Valečko, Javín, Kumstát, Gurčík, Michal Segľa, Bambúch, Rusnák st., Fabian - Škovira, Kroták, Pavličko - P. Segľa, Halaj, Kubenko - Zavacký, Faith, Žemlička - Martin Segľa, Jasovský, Piatak

A-skupina - 3. zápas:

HC Slovan Bratislava - Slovensko "23" 2:3 po predĺžení (1:1, 1:1, 0:0 - 0:1)
Góly: 5. Hujsa (Junas, Jendek), 25. Pavlas - 12. Švárny (Hovorka, Nedorost), 36. Hudec (Bulík), 65. Frühauf (Jarolín)

B-skupina - 1. zápas:

HC Riga 2000 - HC Košice 2:5 (1:1, 0:1, 1:3)
Góly: 17. Mironovics (Siskovics, Galvins), 59. Zaltkovskis (Galvins) - 13. Bartoš (Hvila), 23. Lažo (Topoli), 47. Lažo (Krayzel, Lipiansky), 49. Bartoš (Hvila, Vostřák), 50. Sabol (Kmiť)

B-skupina - 2. zápas:

HC Vítkovice Steel - HC Košice 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Góly: 16. Padělek (Procházka), 24. Kropáč (J. Štefanka), 50. Pištek (Kropáč, J. Štefanka) - 48. Bombic (Horáček)

B-skupina - 3. zápas:

HC Riga 2000 - HC Vítkovice Steel 2:7 (1:1, 1:1, 0:5)
Góly: 14. Daugavins (Saulietis, Sirokovs), 28. Ankipans (Ignatovics) - 18. Burger (Philipp), 40. Tomík (Pištek, Guláši), 44. Káňa (Chmelíř), 48. Dresler (Köhler), 53. Hubáček (Irgl), 55. Guláši (Tomík, J. Štefanka), 56. Chmelíř (Káňa)

O 5. miesto:

HC Slovan Bratislava - HC Riga 2000 8:2 (1:2, 2:0, 5:0)
Góly: 4. Kováč (Junas, Hujsa), 31. Jánoš (Macho), 33. Macho, 46. Jánoš (Pavlas), 47. Hujsa (Pavlas), 51. Jánoš (Pašek), 57. Jánoš (Pavlas), 59. Kováč (Pavlas) - 13. Ozolins, 19. Abols (Daugavins)

O 3. miesto:

Slovensko "23" - HC Košice 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
Góly: 52. Dornič (Miklík) - 4. Jenčík (Kmiť), 50. Bartoš (Lažo)

Finále:

HK Tatravagónka ŠKP Poprad - HC Vítkovice Steel 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
Góly: 16. Škovira (Kroták), 46. Škovira (Kroták, Bambúch) - 4. Padělek (Procházka)
Zostava Popradu: Kožuch - Valečko, Javín, Kumstát, Vorobel, Michal Segľa, Bambúch, M. Turan, Fabian - Škovira, Kroták, Pavličko - P. Segľa, Halaj, Kubenko - Piatak, Faith, Žemlička - Jasovský, Martin Segľa, Šoltís