80 rokov ľadového hokeja v Poprade

Písal sa rok 1925.

Majstrovstvá Európy v ľadovom hokeji sa mali uskutočniť v Prahe. Počasie však s organizátormi kruto "zažartovalo" a ľad v Prahe i Tábore zmizol. Na rad prišla tretia alternatíva - Štrbské pleso. Tu sa majstrovstvá začali, ale fujavice a množstvo snehu zahnali hokejistov Belgicka, Rakúska, Švajčiarska a Československa do Starého Smokovca.

Obyvatelia Vysokých Tatier i šíreho okolia videli hru, ktorá ich priťahovala. Žiara bandy-hokeja pohasínala. V mysliach mnohých pevne zakorenil kanadský hokej.

Sila tohto impulzu bola o to väčšia, že titul majstra Európy si vybojovali Čechoslováci. To bola pre Slovákov a Čechov, žijúcich v oblasti so silným nemeckým a maďarským vplyvom, životodarná vlaha rastu národného povedomia. Aj cez šport videli možnosť sebarealizácie. A najmä cez tento dynamický, pútavý, ktorý sa tak rýchlo šíril po mnohých slovenských mestách. V období, keď všetko športové dianie v celej oblasti ovládal klub Karpathenverein, rástla myšlienka založiť pre Slovákov a Čechov vlastnú športovú organizáciu.

Od majstrovstiev Európy v hokeji však k tomuto momentu museli uplynúť ešte takmer dva roky uvedomovania.

V Karpathenverein sa hral iba bandy-hokej. Prístup do tohoto klubu bol pre Slovákov a Čechov prakticky nemožný, resp. dosť obmedzený. Ich počet však neustále narastal v samotných Vysokých Tatrách i Poprade...