56. ročník turnaja o Tatranský pohár

Na kvalitne obsadenom 56. ročníku turnaja o Tatranský pohár sa zúčastnilo šesť mužstiev. Na druhom najstaršom hokejovom turnaji v Európe štartovali obaja minuloroční finalisti - obhajca prvenstva HC Vítkovice a slovenský olympijský tím do 23 rokov. Pod Tatry pricestoval aj úradujúci slovenský majster Slovan Slovnaft Bratislava, dva tímy najvyššej ruskej súťaže AK Bars Kazaň, Neftechimik Nižnekamsk a nechýbal ani domáci HK ŠKP Poprad. Organizátori rozdelili účastníkov do dvoch trojčlenných skupín. V A-skupine sa predstavili Slovan, Kazaň a Vítkovice, v B-skupine Poprad, Slovensko "23" a Nižnekamsk.

Popradčania mali za sebou rad prípravných zápasov, avšak na prvé víťazstvo v sezóne stále čakali. "Takmer všetky stretnutia sme odohrali na ľade našich súperov. Doma sme hrali iba s Martinom, s ktorým sme remizovali 3:3 a naposledy s ruskou Kazaňou, s ktorou sme odohrali vyrovnaný duel až do samotného záveru. Turnaj má bohatú tradíciu a my sa naň pripravujeme veľmi svedomito. Radi by sme si na svoje konto pripísali aspoň jedno víťazstvo, na ktoré už čakáme naozaj dosť dlho. Treba však pripomenúť, že tohtoročné obsadenie mužstiev je veľmi silné a každý dobrý výsledok bude pre nás úspechom. Verím, že sa chlapci ukážu v dobrom svetle a že svojou hrou potešia našich fanúšikov," povedal tréner Popradčanov Milan Skokan.

Slovenskú dvadsaťtrojku čakal v základnej skupine domáci Poprad a ruský Nižnekamsk, ktorých silu potvrdil aj tréner František Hossa: "O sile ruského hokeja sa nedá pochybovať. Aj Poprad sa bude chcieť v domácom prostredí vytiahnuť. S mnohými hráčmi súčasného výberu sme pracovali pred rokom, ďalších si chceme vyskúšať teraz. Dávame šancu aj chlapcom, u ktorých je perspektíva do budúcnosti. Som rád, že máme šancu zúčastniť sa kvalitného turnaja."

V otváracom stretnutí 56. ročníka Tatranského pohára prehrali hokejisti slovenského majstra Slovan Slovnaft Bratislava v stredu s ruským prvoligistom AK Bars Kazaň 2:4. Ruský celok mal po väčšinu zápasu hernú prevahu, vytvoril si viacero šancí, ktoré na góly premenil dvakrát český útočník Duda, raz skóroval bývalý hráč z NHL Cypľakov. Poistku pridal v poslednej minúte zápasu Kvartaľnov. Za Slovan sa do streleckej listiny zapísali za stavu 0:3 Cíger a Kokavec. V druhom stredajšom stretnutí 56. ročníka Tatranského pohára prehrali domáci hokejisti Popradu v B-skupine s ruským tímom Neftechimik Nižnekamsk 2:6. Rusi vychádzali po celý zápas zo zabezpečnej obrany a svoj výkon korunovali v záverečnej tretine, kedy strelili štyri góly. "V prvej tretine sme urobili viac školáckych chýb, ktoré súper využil. Bol rýchly, agresívny, nevedeli sme sa vysporiadať s jeho dôslednou obranou, najmä na modrej čiare s až štyrmi hráčmi, ktorí sa dokázali rýchlo vracať. A naopak dokonalo zrýchľoval v protiútokoch. V druhej tretine sme potrebovali dať z vytvorených šancí gól, aby nás to pozdvihlo. Žiaľ, nevyužili sme ich. V záverečnej časti, keď sme si mysleli, že sa pokúsime ešte o zvrat, dostali sme lacné góly a zápas bol rozhodnutý. Je to veľká škola pre našich, hlavne mladých hráčov, hrať takéto zápasy. Vidia čo je agresivita, pohyb a myslenie," zhodnotil duel tréner Popradčanov Milan Skokan, ktorého doplnil tréner Nižnekamsku Vladimír Krikunov: "Víťazstvo vždy poteší, najmä keď ho mužstvo dosiahne takýmto výsledkom. Súpera sme ale nezdolali ľahko, museli sme na ľade odovzdať bojovný výkon."

V prvom štvrtkovom stretnutí 56. ročníka Tatranského pohára vyhrali hokejisti slovenského majstra Slovan Slovnaft Bratislava v A-skupine nad českým extraligistom z Vítkovíc 6:4. Slovanisti viedli po prvej tretine 3:1, hráči českého mužstva však dokázali otočiť stav na 4:3. Záver ale zvládli lepšie Bratislavčania a gólmi Mrenu, Kuľhu a Cígera v poslednej desaťminútovke strhli víťazstvo na svoju stranu. V druhom zápase zdolala v B-skupine slovenská reprezentácia do 23 rokov po vyrovnanom priebehu domáci Poprad 3:2. V tvrdom súboji si obe mužstvá vytvorili niekoľko dobrých príležitostí, o jednu viac využil po góloch Laža, Fabuša a Važana napokon slovenský výber. V drese Popradu sa o oba presné zásahy postaral Škovira, ktorý bol vyhlásený za najlepšieho hráča domácich. V mužstve Slovenska 23 ním bol brankár Karol Križan.

Po dvoch prehrách čakal na domácich Popradčanov len súboj o piatu priečku. Fanúšikovia na popradskom zimnom štadióne však mohli byť s predvedenou hrou oboch kolektívov spokojní, pretože boli svedkami rýchleho a útočne naladeného duelu, v závere ktorého sa vyskytlo i niekoľko šarvátok. "Myslím si, že to bol zaujímavý zápas. Aj šarvátky patria k hokeju, aspoň videli diváci niečo zaujímavé." Domáceho kouča Milana Skokana potešil zlepšený výkon jeho zverencov: "Mňa osobne potešilo to, že v tretej tretine sme boli výrazne lepším celkom s väčším fyzickým nasadením, čo si u týchto chlapcov vysoko vážim. Mali sme za sebou ťažký zápas z predošlého dňa a svedčí to o tom, že sme dobre kondične pripravení, čo ma veľmi teší. Každý zápas je iný a v prvom dueli nás Rusi zaskočili agresívnym poňatím hry. Aj mužstvo slovenskej dvadsaťtrojky je mimoriadne silné, je tu veľa hráčov pôsobiacich v našej i českej extralige. Odviedli sme proti tomuto celku veľmi solídny výkon, je škoda, že sme nevyrovnali, lebo verím tomu, že v prípadnom predĺžení by sme ich už nejako udusili."

V prvom piatkovom stretnutí v rámci 56. ročníka Tatranského pohára v hokeji prehrala v B-skupine slovenská reprezentácia do 23 rokov s ruským tímom Neftochimik Nižnekamsk 1:2. Slováci doplatili v súboji s Rusmi na nezohratosť a pokazený začiatok zápasu, keď inkasovali dva zlepené góly. Neskôr však hru vyrovnali, v 37. min Žabkom znížili a mali aj šance na vyrovnanie. Skúsený súper však tesný náskok udržal aj v záverečnej štyridsaťsekundovej power-play Slovenska a ako víťaz B-skupiny sa prebojoval vo finále turnaja. Hladké víťazstvo Kazane 5:0 v druhom piatkovom zápase proti Vítkoviciam rozhodlo o tom, že finálový zápas bol v réžii oboch ruských tímov - AK Bars Kazaň a Neftechimik Nižnekamsk.

Piatu priečku na Tatranskom pohári v Poprade obsadili hráči domáceho Popradu ktorí v sobotňajšom dueli o konečné umiestnenie zdolali české Vítkovice 4:2. V polovici zápasu vyhrávali hostia už 2:0, no ešte do konca druhej tretiny sa podarilo Popradčanom vyrovnať. Rozhodnutie zápasu prišlo niekoľko minút pred koncom duelu, kedy dvaja hráči Vítkovíc dostali vyššie tresty (5+DKZ) a Poprad presilovky využil na zvrat. Tréner Vítkovíc Ladislav Svozil bol po zápase sklamaný: "Zo začiatku bolo stretnutie s Popradom vyrovnané. Dostali sme sa do vedenia 2:0, ale opäť sme to príliš ľahko pustili. V závere sme si vlastnou nedisciplinovanosťou prehrali tento zápas sami. Minulý rok sme tu vyhrali, tentoraz sme výkonmi sklamali. Proti Kazani sme nemali šancu, je to veľmi kvalitný tím, ale so Slovanom a Popradom sme mali zápasy zvládnuť, pretože určitú silu tento káder má. Popradu blahoželám k víťazstvu, niekto musí byť aj posledný, tentoraz sme to my."

Popradčania sa až v poslednom zápase na turnaji dočkali víťazstva a o to viac sladší bol ich triumf nad Vítkovicami. "Je pre nás veľmi cenné, že sme zdolali minuloročného víťaza tohto turnaja a zároveň účastníka českej extraligy, o ktorej sa hovorí, že je oveľa kvalitnejšia ako slovenská. Tento zápas ukázal, že Česi nie sú až tak ďaleko pred nami. Musím našich chlapcov pochváliť, že sme po štyroch prehrách a troch remízach konečne dosiahli prvé víťazstvo v sezóne," spokojne skonštatoval tréner Popradu Milan Skokan.

Tretiu priečku si vybojovala reprezentácia Slovenska do 23 rokov, ktorá v súboji o bronz zdolala bratislavský Slovan 5:4. Víťazom 56. ročníka Tatranského pohára sa stali hokejisti Neftechimiku Nižnekamsk, ktorí v ruskom finále zdolali AK Bars Kazaň 4:3 až po samostatných nájazdoch. V riadnom hracom čase i po predĺžení sa zápas skončil nerozhodne 3:3.

56. ročník turnaja o Tatranský pohár zhodnotil tréner Slovenskej dvadsaťtrojky František Hossa pozitívne: "Boli to zaujímavé zápasy. Stretnutie s ruským tímom bolo pre našich chlapcov veľmi náročné. Boli sme často vylučovaní, z čoho sme potom inkasovali gól. V dvoch tretinách sme im však boli vyrovnaným súperom, samozrejme chýbala nám väčšia skúsenosť v koncovke. V stretnutí s Popradom to bolo obojstranne dosť nervózne, čo bolo vidieť aj na konečnom výsledku. Chlapci získali týmto víťazstvom potrebnú sebadôveru. V zápase o tretie miesto proti Slovanu Bratislava sme chceli byť úspešní. Znovu nám miestami chýbala väčšia herná disciplína.

A-skupina - 1. zápas:

AK Bars Kazaň - HC Slovan Slovnaft Bratislava 4:2 (0:0, 3:0, 1:2)
Góly : 34. Duda (Korolev, Denissov), 36. Tsyplakov (Denissov), 39. Duda (Arekaev), 60. Kvartalnov (Epantchintsev) - 50. Cíger, 53. Kokavec (Cíger, Halaj)

A-skupina - 2. zápas:

HC Vítkovice - HC Slovan Slovnaft Bratislava 4:6 (1:3, 2:0, 1:3)
Góly : 7. Hulva (Irgl), 23. Míka (Tomášek, Padělek A.), 28. Irgl (Olesz), 45. Kaděra (Burger) - 1. Kuľha (Pavlas), 14. Kokavec (Kuľha, Pavlas), 20. Halaj (Cíger), 51. Mrena (Kováčik), 55. Kuľha (Kokavec), 57. Cíger (Fábry, Halaj)

A-skupina - 3. zápas:

AK Bars Kazaň - HC Vítkovice 5:0 (2:0, 1:0, 2:0)
Góly : 02. Kvartalnov (Epantchintsev), 17. Duda (Korolev), 28. Fedorov (Gusmanov), 45. Nurtdinov (Epantchintsev, Bykov), 51. Tsyplakov (Benda)

B-skupina - 1. zápas:

HK ŠKP Poprad - Neftechimik Nižnekamsk 2:6 (0:2, 0:0, 2:4)
Góly : 58. Misál (Hrubý, R. Gavalier), 59. Slaninák (Jurínyi) - 7. Vakhrouchev (Kasianov, Gorelov), 19. Muratov (Chikhanov), 42. Khayev (Simakov), 50. Tsulygin (Kasianov), 54. Osipov (Grabovski), 56. Gorelov (Besrukov)
Zostava Popradu : Kožuch - R. Gavalier, Jurčo, M. Turan, Klement, Rusnák st., M. Tomas, Sadiki, Hrubý - Hvila, Palovčík, R. Tomas - Škovira, Filip, Dian - Misál, Štefanka, Bonda - Jurínyi, Slaninák, Valigura

B-skupina - 2. zápas:

HK ŠKP Poprad - Slovensko "23" 2:3 (1:1, 0:2, 1:0)
Góly : 20. Škovira (Filip), 57. Škovira (Kubát, Filip) - 2. Lažo (Topoli), 25. Fabuš (Varga, Hudec), 35. Važan (Lipka)
Zostava Popradu : Hurajt - R. Gavalier, Jurčo, M. Turan, Kubát, Rusnák st., M. Tomas, Sadiki, Hrubý - Hvila, Palovčík, R. Tomas - Škovira, Filip, Dian - Misál, Saluga, Polomský - Jurínyi, Slaninák, Valigura

B-skupina - 3. zápas:

Neftechimik Nižnekamsk - Slovensko "23" 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)
Góly : 07. Lehtera (Kruchinin, Sokolov), 10. Vakhrouchev (Besrukov) - 37. Žabka (Weissmann)

O 5. miesto:

HK ŠKP Poprad - HC Vítkovice 4:2 (0:0, 2:2, 2:0)
Góly : 37. Dian (Filip, Škovira), 39. Slaninák (Valigura), 57. R. Tomas (Škovira), 57. Filip (Dian, Škovira) - 24. A. Padělek (Olesz, Chmelíř), 33. Burger (Ficenc)
Zostava Popradu : Kožuch - R. Gavalier, Jurčo, M. Turan, Kubát, Rusnák st., M. Tomas, Sadiki, Hrubý - Hvila, Palovčík, R. Tomas - Škovira, Filip, Dian - Misál, Štefanka, Bonda - Jurínyi, Slaninák, Valigura

O 3. miesto:

HC Slovan Slovnaft Bratislava - Slovensko "23" 4:5 (1:1, 2:2, 1:2)
Góly : 17. Pavlas (Sýkora), 33. Sýkora, 35. Sejejs (Pavličko, Mrena), 43. Hančák (Benda) - 10. Hujsa (Fabuš), 32. Pištek (Kokavec, Fabuš), 37. Weissmann (Hudec), 53. Macho (Lažo), 58. Školiak (Pištek)

Finále:

AK Bars Kazaň - Neftechimik Nižnekamsk 3:4 po samostatných nájazdoch (0:2, 2:1, 1:0 - 0:0, 0:1)
Góly : 33. Bykov (Zavyalov, Nurtdinov), 39. Fedorov (Zaripov), 57. Chebaturkin (Benda) - 05. Krayev (Lehtera), 20. Kasianov (Kruchinin, Vakhrouchev), 25. Simakov